Niedawno bliska mi osoba zapytała mnie o znaczenie słowa 'beacon' /ˈbiː.kən/ (nie mylić z bekonem 'bacon'). Powód pytania był prosty: w latarce, którą posiada jest funkcja, która tak się nazywa.
Źródło
Zanim przejdziemy do znaczenia słowa 'beacon' i jego pochodzenia, krótki opis działania tej funkcji prosto od latarkowego maniaka ;) Źródło
W trybie 'beacon' latarka błyska raz na ok. 10 sekund. Ta funkcja ma sygnalizować konkretne miejsce, np. obóz, wejście do jaskini, punkt zbiórki. Może też być pomocna dla służb ratunkowych. Dzięki błyskom o niskiej częstotliwości, czas działania latarki na jednym zestawie baterii jest bardzo długi (najczęściej od kilkudziesięciu godzin do nawet kilkunastu dni, a raczej nocy;)
Znaczenia
'Beacon', jak możemy odnaleźć w słownikach, ma kilka zbliżonych do siebie znaczeń.
1. światło ostrzegawcze, światło błyskowe (np. w karetce), znak nadbrzeżny, nawigacyjny
2. latarnia morska, boja świetlna
3. sygnał naprowadzający
Etymologia
W języku staroangielskim 'beacen' oznaczało znak, zwiastun, latarnię morską, a słowo weszło do użycia z języka zachodniogermańskiego 'baukna' sygnał, co z kolei pochodzi albo z łacińskiego 'bucina' zakrzywionego rogu lub trąbki, klaksonu albo, co jest bardziej prawdopodobne, z języka praindoeuropejskiego 'bhew-' świecić, błyszczeć
Ogniska
'Beacon', oprócz znaczenia światła ostrzegającego, latarni, czy sygnału, posiada jeszcze inne. 'Beacons' to ogniska palone na wzgórzach. W Wielkiej Brytanii pełniły kiedyś funkcję ostrzegawczą. Podczas ataku na kraj, widoczny ze wzgórz ogień dawał znak do mobilizacji szybciej niż posłaniec. Ogniska palono już za czasów Normanów (XI w.)
Źródło: MrSimonWood / Foter / CC BY-NC-SA
W XIX w. palenie ognisk na wzgórzach stało się prawdziwą manią. Urodziny członka królewskiej rodziny, rocznice, jubileusze, zwycięstwa militarne, a nawet niektóre zakłady były dobrym powodem do świętowania z ogniskiem na wzgórzu w tle.
W XIX w. palenie ognisk na wzgórzach stało się prawdziwą manią. Urodziny członka królewskiej rodziny, rocznice, jubileusze, zwycięstwa militarne, a nawet niektóre zakłady były dobrym powodem do świętowania z ogniskiem na wzgórzu w tle.
Palenie 'beaconów' jest dalej kultywowane, ale nie tak często jak kiedyś. W 2012 z okazji diamentowego jubileuszu królowej w całym Zjednoczonym Królestwie zapłonęło ponad 2000 ognisk, a w sumie ponad 4000. Mapkę można zobaczyć np tutaj.
No to przebrnąwszy przez cały wpis, chyba nie dziwi nikogo nazwa trybu 'beacon' w latarce? ;))
fajny post :) zapraszam do mnie :)
OdpowiedzUsuńwww.paulainteusa.blogspot.com
super! nie wiedzialam :)
OdpowiedzUsuńPrzyznam szczerze, że w życiu nie słyszałam o tym słowie! Zapamiętane, a nuż się kiedyś przyda :))))
OdpowiedzUsuńU mnie na anglistyce na historii Wielkiej Brytanii było o 'beacon'. Jak usłyszałam pytanie o trybie latarki dość szybko zaświtało mi, że już to kiedyś słyszałam.. :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDzieki za mile slowa na blogu :)
UsuńProszę bardzo, polecam się na przyszłość ;)
Usuń37 year old Dental Hygienist Fianna Shimwell, hailing from Port Hawkesbury enjoys watching movies like "Tale of Two Cities, A" and Letterboxing. Took a trip to Historic City of Meknes and drives a Ferrari 410 Sport. uwielbiam to
OdpowiedzUsuń37 yr old Community Outreach Specialist Modestia Siaskowski, hailing from Drumheller enjoys watching movies like Demons 2 (Dèmoni 2... l'incubo ritorna) and Hiking. Took a trip to Yin Xu and drives a Jaguar D-Type. o jego
OdpowiedzUsuńpozew o rozwod wzor rzeszow
OdpowiedzUsuń