sobota, 8 marca 2014

Dzień Kobiet na wyspach

Większość pań w Polsce w Dniu Kobiet spodziewa się życzeń i typowych podarunków - kwiatów, czekoladek, itp.        a bouquet  of roses              a carnation                            a box of chocolates
                /bʊˈkeɪ/                            /kɑːˈneɪ.ʃən/


Źródło zdjęć: 123A jak jest w Wielkiej Brytanii? Dzień kobiet w 'polskim wydaniu' świętują tylko przyjezdni. 
Brytyjczycy natomiast, organizują wydarzenia kulturalne, tj. konferencje, pochody, pokazy filmowe, wystawy i dyskusje. Ich główną tematyką są zasługi kobiet w historii oraz problemy, z którymi zmagają się kobiety (np. przemoc, niższe zarobki, nierówne szanse na rozwój). 

W tym dniu mówi się o znanych kobietach, które mają za sobą wiele dokonań. Z tej okazji przedstawiam trzy popularne kobiety pochodzące z Wielkiej Brytanii i kilka ciekawostek, których być może wcześniej nie znaliście :) 
1. J.K. Rowling (ur.1965) 


                           Źródło zdjęcia


- Zaczęła pisać Harrego Pottera będąc samotną matką na zasiłku. W okresie poprzedzającym pisanie książki cierpiała na depresję kliniczną.

- Jest fanką Monty Pythona; w książkach o Harrym Potterze są odniesienia do skeczu 'Crunchy Frog', z którego są zaczerpnięte słodycze: czekoladowe żaby i karaluchy. Poza tym John Cleese, członek grupy, pojawia się w filmach.

- Autorka zbudowała postać Hermiony w oparciu o swoją osobowość.

- Na studiach z powodu braku środków, prezentami urodzinowymi dla przyjaciół były pisane przez nią opowiadania.

- Jej najnowsza powieść 'Wołanie kukułki' (2013) została napisana pod pseudonimem Robert Galbraith i dopiero po ujawnieniu nazwiska autorki książka stała się bestsellerem.2. Królowa Wiktoria (1819-1901)


- Okres jej panowania jest nazywany epoką wiktoriańską, w tym czasie Wielka Brytania była u szczytu potęgi imperialnej.

- W Wielkiej Brytanii panowała do tej pory najdłużej - 63 lata.

- Jej pierwszym językiem był niemiecki (matka i opiekunka posługiwały się tym językiem), a angielskiego zaczęła się uczyć w wieku 3 lat.

- Poślubiła księcia Alberta, który był jej kuzynem. Tworzyli szczęśliwe małżeństwo przez 21 lat. Była zrozpaczona po jego śmierci i odtąd cały czas była w żałobie.

- Urodziła 9 dzieci, z których trójka zmarła przed nią. Miała 42 wnuków.

- Była pierwszym znanym nosicielem hemofilii, zwanej "królewską chorobą".
3. Kate Winslet (ur. 1975)


                          Źródło zdjęcia- Nominowana do Oscara 6 razy, otrzymała statuetkę za 'Lektora'.

- Na jej cześć, w jej rodzinnym mieście Reading, nazwano ulicę 'Winslet Place'. 

- przyjaźni się z Leonardem DiCaprio, a jej dzieci zwracają się do niego 'wujek Leo'. Po wspólnym występie w filmie 'Droga do szczęścia',  Leo podarował jej złoty wygrawerowany pierścionek. Treść inskrypcji pozostaje do dziś nieujawniona.

- Ma nieproporcjonalnie duże stopy, rozmiar 9 (43/44).

- Sprzedała dom w Belsize Park w Londynie Chrisowi Martinowi i Gwyneth Paltrow. 

- Wyrobiła sobie reputację dzięki akceptowaniu różnorodnych i  kontrowersyjnych ról. Zdarzało się jej odrzucać role w wysokobudżetowych produkcjach na rzecz bardziej interesujących i niezależnych. Odrzuciła np. główną rolę w 'Zakochanym Szekspirze', aby zagrać w  'W stronę Marrakeszu'.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz