czwartek, 4 grudnia 2014

Święty Mikołaj w Wielkiej Brytanii

Wiem, że trochę późno na to pytanie, ale napisaliście już list do Świętego Mikołaja? Jest jeszcze szansa żeby nadrobić;) W Wielkiej Brytanii jest nieco więcej czasu, bo Święty Mikołaj nie przychodzi 6 grudnia. 


    Źródło zdjęć: 1,2

Jak to jest z tym Mikołajem w UK?

Święty Mikołaj w Wielkiej Brytanii to Father Christmas,  lub Santa Claus.

Dzieci piszą do niego listy i wysyłają je za pośrednictwem poczty, e-maila, lub bardziej tradycyjnie, zostawiają w kominku. Jeśli opcja nr.3 została wybrana, powiew powietrza unosi list, który wędruje przez komin (a chimney), a Święty Mikołaj rozczytuje listę życzeń z dymu. 

Adres, pod który można wysłać listy w Wielkiej Brytanii to:  

Santa/Father Christmas,

Santa’s Grotto,
Reindeerland,
XM4 5HQ


Tak jak wszędzie, dzieci umieszczają w listach (a letter) listę prezentów, które chciałyby dostać (a wishlist).

Obowiązkowo dla Świętego Mikołaja należy zostawić przekąski: mince pie (specjalną babeczkę) i marchewkę (a carrot) dla renifera (a reindeer) (co możecie nawet przeczytać na stronie internetowej poczty brytyjskiej). Mikołaja gości się również sherry albo koniakiem, choć teraz coraz częściej zostawia się napój bezalkoholowy - w końcu Mikołaj prowadzi!

Według Brytyjczyków, Father Christmas mieszka na Biegunie północnym (North Pole).

Jak już Father Christmas przyleci na saniach (sleigh), przeciśnie się przez komin, wkłada prezenty do skarpet (Christmas stocking), poszewek na poduszkę, lub zostawia je przy choince (Christmas tree) korzysta z poczęstunku i rusza w dalszą drogę. 

Wszystko to odbywa się w Wigilię (Christmas Eve), a prezenty zwykle otwiera się w Boże Narodzenie (Christmas Day). 


    Świętego Mikołaja oprócz tego, że można spotkać w supermarketach, można odwiedzić m.in. także w zamku w Kent. 
Powyższe zdjęcie pochodzi właśnie z hevercastle.co.uk


8 komentarzy:

 1. aż nabrałam ochoty na napisanie listu! a tak naprawdę to... dlaczego nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serio dla Mikołaja zostawiało się alkohol? :) Całą butelkę czy tak trochę w kieliszku? :) Ciekawy zwyczaj. No i rozbawiło mnie stwierdzenie, że teraz zostawia się napoje bezalkoholowe bo "przecież prowadzi" :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja gdy byłam dzieckiem wysyłałam list do Mikołaja za pośrednictwem... taty :D Zawsze mi obiecał, że osobiście przekaże Mikołajowi list. I zawsze dostałam to, co w liście było - porządna firma ten Mikołaj :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Haha no tak racja, w koncu Mikolaj prowadzi ;) Taka szkoda ze nie obchodza 6 grudnia ... ale slyszalam ze maja zabawe 'secret santa' (o ile nie myle nazwy) z losowaniem komu kupuje sie present - ale to pewnie na Xmas.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie x

  OdpowiedzUsuń
 5. alkohol dla mikołaja a to by się tato ucieszył :)

  OdpowiedzUsuń