czwartek, 8 października 2015

Angielski z kryminałem

Za co lubicie jesień? Ja mimo tego, że to nie jest moja ulubiona pora roku (no dobra, lubię ją najmniej..), znajduję kilka pozytywów, dzięki którym czerpię przyjemność. Jednym z nich są długie wieczory, podczas których mogę otulić się kocem i oddać czytaniu lektury. 

Szczególnie jesienią, kiedy robi się coraz zimniej i aura nabiera czasem wręcz złowieszczego klimatu.. lubię kryminały.


Ostatni kryminał jaki przeczytałam nosi tytuł: "Cold Little Hand", a przeczytałam go dzięki uprzejmości wydawnictwa Edgard. Czy nie zatrzęśliście się już na dźwięk samego tytułu? ;)

Harper jest tajnym agentem, który w Londynie przybiera osobowość pisarza. Jego zadaniem jest obracanie się w kręgach handlarzy książek i doprowadzenie do zamknięcia kartelu. Prawdziwe cele misji poznawane są dopiero z czasem. 

'Angielski z kryminałem' nie jest zwykłym kryminałem. Oprócz tego, że zawiera ćwiczenia doskonalące nasz język obcy, dostępny jest również w aplikacji mobilnej. Ja czytałam na tablecie i przyznam się, że to pierwsza książka przeczytana przeze mnie na nośniku elektronicznym. 

Zawsze sceptycznie podchodziłam do e-booków, lubię papierowe wydania i nie potrafiłabym się przestawić na inne czytanie. Jednak czytając "Cold Little Hand" nie żałowałam, że nie korzystam z wersji papierowej. Już mówię dlaczego.

Po pierwsze, oprócz tego, że możemy czytać w języku angielskim, możemy również słuchać. Ogromny plus. We kill two birds with one stone (Pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu). Mimowolnie przyswajamy prawidłową wymowę. Możemy też nie patrzeć na tekst i poćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem. 
Dodatkowo lektor jest Brytyjczykiem, dlatego przyjemność ze słuchania gwarantowana :) 

Po drugie, w tekście pogrubione są wyrazy i zwroty, które mogą sprawiać trudność na danym poziomie. Nie ma nic prostszego niż kliknąć na wybrane wyrażenie, pojawia się wtedy polskie tłumaczenie. 

Po trzecie, po każdym rozdziale mamy kilka opcji do wyboru.

Możemy kliknąć w 'Ćwicz rozumienie tekstu' - jesteśmy przeniesieni do krótkiego quizu sprawdzającego czy w pełni zrozumieliśmy treść rozdziału. 

Inna opcja to trening słownictwa w zakładce 'Ćwicz słownictwo'. Pogrubione zwroty z tekstu są bazą do różnorakich ćwiczeń. Najczęściej jest to wybór definicji lub tłumaczenia słowa, z angielskiego na polski, lub z polskiego na angielski. 
Są też ćwiczenia na dopasowanie synonimów, antonimów lub wyrażeń w całość. 
Oprócz tego występują też ćwiczenia gramatyczne na podstawie tekstu z rozdziału. Do wyboru możemy mieć wstawienie prawidłowej opcji czasownika w odpowiednim czasie lub przyimka.
Czasem jest też przypominane słownictwo z poprzedniego rozdziału, lub są ćwiczone słówka, które nie były pogrubione w tekście. Dlatego podczas czytania trzeba cały czas mieć się na baczności! :) 

Ostatnią dostępną zakładką przy każdym rozdziale jest przejście do kolejnego.

Uff, trochę tego jest, ale to jeszcze nie wszystko! Oprócz ćwiczeń słownictwa i rozumienia tekstu, możemy w każdej chwili wejść w audiosłowniczek. Możemy po kolei odtwarzać słówka z wybranych rozdziałów, lub z całej książki, albo samemu sprawdzać wymowę interesujących nas zwrotów. 

Dla kogo?
Angielski kryminał z ćwiczeniami polecam wszystkim, którzy nie czytają jeszcze książek w oryginale, lub czytają, ale chcą mieć szybki dostęp do bardziej wyszukanego słownictwa. Dobra wiadomość jest taka, że te kryminały możemy zaczynać czytać już od poziomu A2.

Książki są napisane specjalnie z myślą o uczących się języka angielskiego, stąd nie są opasłymi tomiskami. Dzięki temu możemy być pewni, że nie zaleje nas nadmierna ilość słownictwa i ze stosownymi przerwami na utrwalanie leksyki spokojnie dowiemy się jak kończy się historia.

A Wy, czytacie książki w oryginale? A może czytaliście już jakąś pozycję Angielskiego kryminału z ćwiczeniami?

6 komentarzy:

 1. Mnie bardzo ta aplikacja się spodobała. Świetny sposób na naukę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałaś 'Cold Little Hand'?

   Usuń
  2. Tak:) A teraz czytam "The Perfume of Death", ale to juz w wersji papierowej:)

   Usuń
  3. Świetnie! :) I która wersja bardziej Ci odpowiada, papierowa czy mobilna?

   Usuń
 2. świetne rozwiązanie dla osób lubiących czytać a nie lubiących się uczyć tradycyjnymi metodami!

  OdpowiedzUsuń