niedziela, 22 marca 2015

Fiszki PLUS - recenzja

Dzięki wydawnictwu EDGARD jezykiobce.pl w moje ręce trafiły Fiszki PLUS - dla średnio zaawansowanych 3. W dzisiejszym wpisie zaprezentuję moje subiektywne odczucia na temat uzyskanych materiałów.
Na pytanie - Czy warto korzystać akurat z tych fiszek? - odpowiem po wnikliwej analizie, na którą niniejszym zapraszam :) 
Co to są fiszki?

Fiszki to karteczki, na których z jednej strony są umieszczone słówka/zwroty/wyrażenia w j. angielskim, a z drugiej strony znajduje się polskie tłumaczenie wszystkich słów. 

Co wchodzi w skład zestawu Fiszek PLUS?

600 fiszek, a na nich:
słówko z transkrypcją
zdanie z użyciem słówka
dodatkowe słownictwo związane z wybranym słówkiem np.: kolokacja, idiom, lub zagadnienie gramatyczne

Nagrania słów, zdań i tłumaczeń (na płycie CD lub do ściągnięcia na komputer)

Program komputerowy Aktywny Trening:
wszystkie nagrania 
możliwość utworzenia własnej playlisty
ćwiczenia
gry :D 
test końcowy

Kolorowe przegródki porządkujące naukę
Etui na wybrane fiszki
Memolista
Wskazówki do nauki  Fiszki pod lupą

Fiszki PLUS 3 - dla średnio zaawansowanych to poziom B2 odpowiadający FCE.

Pierwsza rzecz, która mnie pozytywnie zaskoczyła w Fiszkach Plus to transkrypcja fonetyczna. Z fiszkami, które miałam do czynienia wcześniej zawsze mi jej brakowało. Wiem, że nie każdy umie czytać te "krzaki", dlatego z pomocą przychodzą nagrania;)

Kolejny aspekt, który cenię, a równocześnie jest w tych fiszkach innowacyjny, to dodatkowe słownictwo na dole prawie każdej karteczki. Nawet jeśli znamy zwrot 'above sea level' - nad poziomem morza, z przypisu możemy dowiedzieć się znaczenia powiązanego słówka 'altitude' -wysokość (nad poziomem morza). 

Dodatkowym słownictwem mogą też być idiomy, synonimy, antonimy, czasowniki frazowe, odpowiedniki AmE, a także inne znaczenia słów, np. pod hasłem 'occupation' - okupacja, odnajdujemy, że rzeczownik może oznaczać także zawód wykonywany.

Innymi elementami pojawiającymi się na dole karteczki to zagadnienia gramatyczne dopasowane do poziomu nauki. Tutaj mamy powtórkę z mowy zależnej, struktury 'have sth done', czasowników modalnych, zdań warunkowych, elementów inwersji, a także nieregularnych form trudniejszych czasowników. 

Ponadto, dzięki przykładowym zdaniom z użyciem konkretnych słówek, możemy
1. łatwiej zapamiętać znaczenie słowa w kontekście 
2. nauczyć się go w odpowiedniej kolokacji
3. zapamiętać z jakim przyimkiem łączy się dany czasownik
4. utrwalić struktury gramatyczne
5. poznać nowe słówka

Przykładowo, fiszka ze słowem overthrow - obalać jest zilustrowana zdaniem: The President was overthrown in a coup. Prezydent został obalony w wyniku zamachu stanu

Prawda, że przykładowe zdania mogą znacznie ułatwić naukę? :)

A jeśli chodzi o ułatwianie nauki, to jeszcze nie wszystko. Pudełko, w którym zapakowane są fiszki to świetny materiał nie tylko na przechowywanie ich. Używając kolorowych przegródek, możemy w sposób praktyczny zorganizować sobie naukę dzieląc fiszki na te, które POWTARZAM, UCZĘ SIĘ i UMIEM. Dodatkowo malutkie etui pozwala na zabranie ze sobą wybranych fiszek do szkoły, na uczelnię, czy do pracy. W korku, autobusie, albo na nudnym wykładzie możemy zerkać i dalej przyswajać wiedzę.  

W takim razie czy są jakieś minusy? 
Jedyną wadę, jaką dostrzegłam we Fiszkach, to cieniutkie kartoniki. Jednak przy sporej ilości karteczek i poręcznym pudełku, ciężko sobie wyobrazić inną opcję, która byłaby tak funkcjonalna jak obecna.  
Nie przeszkadzałyby mi również transkrypcje dodatkowych wyrazów podanych na dole fiszek.Część komputerowa pod lupą 

Jakby tego wszystkiego było mało, jest jeszcze DESER. W zestawie do naszej dyspozycji znajdują się nagrania wszystkich słówek i zdań. 
Dodatkowo, wszystkie słówka możemy ćwiczyć na komputerze- zaznaczamy te, których chcemy się uczyć i automatycznie je odtwarzamy. Znajdziemy też ćwiczenia sprawdzające dotychczasowe postępy. 
Oprócz tego istnieje możliwość utworzenia własnej playlisty.  Możemy wszystko spersonalizować - zaznaczamy interesujące nas słówka,  ustawiamy kolejność elementów w nagraniu oraz odstęp czasowy. Dzięki rozszerzeniu *.LRC wygenerowane słówka będą wyświetlać się na naszym odtwarzaczu podczas ich słuchania!
I na koniec - są też gry.. :) Moje ulubione memory, a także wykreślanka (word search). Za każdym razem to my wybieramy, które słowa mają znaleźć się w grach. 
A jak uzbieramy klucze za dobrze wykonane zadania, możemy przystąpić do testu końcowego.

Na poniższym obrazku screen z gry Memory.  Podsumowanie - czy warto? 

Biorąc wszystko pod uwagę - dużą ilość przydatnych wyrażeń (łącznie 1600!), nowoczesną formę segregacji, a także zgrabne, kieszonkowe etui, daje się zauważyć, że całość została dokładnie przemyślana i profesjonalnie dopracowana. A wszystko to za rozsądną cenę.
Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 3 to moim zdaniem świetny sposób do nauki dla osób przygotowujących się do FCE, matury, oraz wszystkich na poziomie upper-intermediate. Co ważne, będą odpowiednie dla wzrokowców, jak również dla słuchowców
Program komputerowy to dodatkowy motywator - ładna grafika, ciekawe ćwiczenia i gry.
Jednym zdaniem - uważam, że warto skorzystać z Fiszek PLUS. 

W ofercie wydawnictwa EDGARD są fiszki na każdym poziomie. Zaczynając do poziomu A0-A1 do C2 - odpowiadającemu CPE, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie :) 


4 komentarze:

 1. Bardzo lubię fiszki! Sama uczyłam się na fiszkach właśnie tej firmy języka hiszpańskiego. Nie siedziałam nad nimi w domu tylko przekładałam je sobie np w podróży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykorzystanie fiszek w podróży uważam za super pomysł, efektywnie można wypełnić długie minuty, czy godziny :)

   Usuń
 2. Sama uczę się z fiszek i dla mnie to jedna z lepszych metod. Przyswajam całe zdania, wyrażenia, mogę uczyć się jadąc na zajęcia, do pracy, jeśli mam problem z wymową mam nagranie. Moim zdaniem warto zainwestować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiego języka uczysz się z fiszek?
   Podoba mi się w tych fiszkach właśnie to, że jest dużo dodatkowego słownictwa w zdaniach i na 'marginesach'. Mi bardziej automatycznie wchodzą słówka/wyrażenia, kiedy uczę się ich w kontekście. A możliwość zabrania ich wszędzie ze sobą to dodatkowy atut :)

   Usuń