piątek, 21 lipca 2017

Quizlet - sposób na naukę słówek

Jeśli jeszcze nie wiecie jak korzystać z Quizletu, lub nie macie swojego konta, ten tekst jest dla Was.

Quizlet jest platformą do nauki słownictwarodzajem fiszek, ale w wersji elektronicznej.


Każdy ma ulubione sposoby na naukę słówek, lub jest na etapie ich poszukiwania. Napisałam kiedyś o moich ulubionych, można przeczytać tutaj. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło, a może właśnie wiele.. Fiszki papierowe, które miały od czasu do czasu swoje lepsze momenty, zamieniłam na Quizlet, na który loguję się prawie codziennie.

Nasz mózg lubi naukę różnymi kanałami, tutaj widzimy słowo, słyszymy, piszemy, a dodatkowo reprezentację słowa widzimy na obrazku.

Kolejnym plusem jest możliwość korzystania na telefonie komórkowym. Wystarczy nam link lub aplikacja i możemy powtarzać w autobusie, kolejce, czy parku. Żyć, nie umierać! ;)
 Jak używać Quizlet? 

Jeśli nie mieliście nigdy kontaktu z tą platformą, zachęcam do zajrzenia do zestawu przygotowanego przeze mnie jakiś czas temu - KLIK.
Będzie dostępny dokładnie ten widok:


Platforma jest bardzo intuicyjna, ale dla osób, które lubią teorię napiszę kilka wskazówek.

Pierwsza, najbardziej podstawowa możliwość nauki to właśnie lista słówek. Przy dalszej nauce, będziemy mieli wyszczególnione na górze listy słownictwo, przy którym popełnialiśmy najwięcej błędów. Ta możliwość jest dostępna nawet bez logowania.

W głównym pasku z ikonkami od lewej strony znajduje się ikonka 'FISZKI'. Po kliknięciu w tę opcję, wyrazy ze zdjęciami są już wyświetlane na całej karcie.  Kiedy klikniemy w kartę, odwraca się i pojawia angielska wersja słowa. Oczywiście wszystko jest czytane, i to jest coś co zdecydowanie przewyższa tradycyjne fiszki :) Po kliknięciu w prawą strzałkę, pojawiają się kolejne wyrażenia z listy. 
Już na tym etapie możemy oznaczyć wyrazy gwiazdką, na przykład te dla nas trudniejsze. Na koniec jest proponowane dodatkowe powtórzenie odznaczonych fiszek. 

'UCZ SIĘ' - tutaj ćwiczymy poprawną pisownię wpisując angielskie tłumaczenie słownictwa. Jeśli nie pamiętamy, mamy podpowiedzi, które musimy skopiować. 

W 'ĆWICZENIU PISOWNI' ćwiczymy nie tyko pisownię, ale też słuchanie ze zrozumieniem :) Należy wpisać zwrot/wyraz, który słyszymy. Możemy kliknąć na głośniczek, aby ponownie odsłuchać tekst. 

'TEST' ma wiele opcji ćwiczeń, które możemy wybrać w opcjach na dole, po lewej stronie. Test możemy również wydrukować, to dobra opcja dla nauczycieli.

Ostatnie z opcji to gry.
DOPASOWANIA - przeciągamy na siebie pary słówek angielskich i polskich. Gramy na czas, ścigamy się sami ze sobą pobijając nowe rekordy. 
GRAWITACJA - tutaj można się rozerwać; jeśli na czas nie wpiszemy dobrego tłumaczenia, po kilku próbach asteroida niszczy planetę... Dla mnie bomba. 


Dlaczego warto mieć swoje konto? 

1. Możemy tworzyć własne zestawy i to jest najważniejszy powód. Sami wybieramy słówka, których chcemy się nauczyć, a wpisując je do zestawu mamy dodatkową okazję, aby zapamiętać więcej.
2. Mamy łatwiejszy dostęp do wszystkich zestawów. To bardzo ułatwia życie :) 
3. Możemy wyszukiwać interesujące nas zestawy, kopiować je i modyfikować. W dalszej części tekstu napiszę krótką instrukcję jak to zrobić.  
Jeśli uczymy się z podręcznika jest to szczególnie przydatna opcja.
4. Konto jest darmowe, chyba, że chcemy mieć dostęp do bajerów - możliwości wyboru zdjęć z większej bazy, lub wgrywanie własnych obrazków. Darmowa opcja, przynajmniej mi, wystarcza w zupełności. 


 Tworzenie zestawu 

Zakładanie konta jest bardzo proste i zajmuje dosłownie minutkę. W górnym pasku po prawej stronie klikamy 'Zarejestruj się'.

Po zalogowaniu się mamy dwie opcje tworzenia zestawu - albo wyszukujemy zestaw i dostosowujemy go do swoich wymagań, lub tworzymy od zera.

Modyfikowanie interesującego nas zestawu 

W niebieskim pasku po lewej stronie klikamy w lupkę. Tam wpisujemy interesujące nas zagadnienia, lub podręcznik, z którego korzystamy i wybrany zakres. Przykładowo niech będzie New English File Intermediate Unit 1. Wybieram pierwszy zestaw z góry i na nim pokażę jak go dostosować.


Klikamy w ikonkę, która podświetli się na żółto po najechaniu na nią - Kopiuj.

W tym momencie mamy już zestaw skopiowany na nasze konto i pojawia się taki widok: Na samej górze tytułujemy nasz zestaw.

Możemy zmodyfikować wyrazy. 
Załóżmy, że chcielibyśmy zamiast definicji angielskich wstawić polskie odpowiedniki wyrazów. Klikamy wtedy w angielską definicję i zmieniamy język angielski, na dole pod żółtą kreską, na polski. To jest raczej konieczne, inaczej przy nauce tłumaczenie zostanie przeczytane z innym akcentem ;)

Dodatkowo, jeśli klikniemy w małą ikonkę zaraz obok zdjęcia, program automatycznie poda propozycje tłumaczenia. Sprawdza się przy pojedynczych słówkach :) 

Jeśli nie odpowiada nam obrazek, zmieniamy go klikając w środkową ikonkę po prawej. 

Niektóre słówka z zestawu mogą być dla nas za łatwe. W momencie najechania na słowo na liście, pojawia się zamiast cyferki ikonka KOSZA. Kliknięciem w kosz usuwamy zbędne zwroty. 

Jeszcze ostatnia opcja. Pod całym zestawem, na samym dole po kliknięciu w +DODAJ FISZKĘ tworzymy nową pozycję na liście (jak zresztą sama nazwa wskazuje;). Uzupełniamy luki, wybieramy zdjęcie i voila!

Pozostaje wcisnąć Stwórz na samym dole po prawej i zestaw jest już nasz :) 


Zestaw od zera

Tutaj jest bardzo podobnie jak w instrukcji powyżej, tylko zaczynamy inaczej. 
W pasku na samej górze obok lupki znajduje się opcja Stwórz. 
W nowym widoku możemy na górze zmienić opcje widoczności zestawu i modyfikacji przez innych. Całość tworzymy wypełniając luki, szczegóły jak wyżej w Modyfikowaniu zestawu


Twoje konto 


W prawym górnym rogu najeżdżając na nasz login, pojawia się kilka opcji. Znajdują się tam 'Twoje zestawy do nauki' na liście, także możemy sprawdzić czego ostatnio uczyliśmy się. 
Są też oczywiście opcje spersonalizowania naszego konta, wstawienia zdjęcia, itd. Nie wyczerpałam do końca tematu, ale to są najważniejsze rzeczy. Chętnie odpowiem na pytania w przypadku trudności.

Od jakiegoś czasu nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez Quizletu. Polecam go uczniom i kursantom i większości bardzo przypada do gustu, zarówno młodszym, jak i dorosłym :) 
Warto testować nowe opcje, może w Waszym przypadku Quizlet też okaże się strzałem w dziesiątkę? 

7 komentarzy:

 1. Mam konto na Quizlet, ale dla mnie wygrywa jednak Memrise - głównie z tego względu, że sama nie muszę dbać o powtórki, bo system sam mi o nich przypomina, gdy są konieczne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze się nie przekonałam do Memrise, może zyska za kolejnym podejściem.. Na pewno na plus jest automatyczna przypominajka :)

   Usuń
 2. Lubię tego typu aplikacje, na co dzień korzystam z Memrise :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno skorzystam, bardzo lubie takie aplikacje!

  OdpowiedzUsuń