środa, 6 lipca 2016

Rozumienie ze słuchu - garść przydatnych linków


Sprawność słuchania ze zrozumieniem przynosi niekiedy niemałe problemy. Jaka jest na to rada? Słuchać! Internet jest bogaty w zasoby, a opcja ściągnięcia mp3 na telefon to dodatkowa możliwość zanurzenia się w języku.


Warto pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą doskonalić umiejętność słuchania. 
Po pierwsze, regularne słuchanie - wystarczy wygospodarowanie kilkunastu minut dziennie. 

Po drugie, kluczowe są tematy, które Cię interesują. Jest większa szansa, że słuchanie Cię wciągnie i nie będzie tylko częścią nauki, a stanie się elementem rozrywki! :)

Wiadomości

1. https://edition.englishclub.com/category/listening-news/

poziom: początkujący / średnio-zaawansowany

Znajdziemy tutaj wiadomości aktualizowane w każdą środę. Oprócz słuchania ze zrozumieniem poćwiczymy też pisownię, bo zadania polegają na uzupełnianiu luk.

2. http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/news-report

poziom: średnio-zaawansowany

Krótkie, około 30-sekundowe wiadomości prosto z BBC. Do każdego pliku audio jest dołączone krótkie zadanie i wyjaśnione w j.angielskim trudniejsze słówka, oraz transkrypcja tekstu.
Szkoda, że aktualizacje są co tydzień, a nie częściej.  


3. http://www.newsinlevels.com/

poziom: od początkującego do zaawansowanego 

Na tej stronie wiadomości aktualizowane są codziennie, od poniedziałku do piątku, mamy więc duży wybór materiałów :)

Każde dodane wiadomości możemy obejrzeć lub odsłuchać w trzech różnych poziomach. Do każdego dołączony jest tekst z wyjaśnionymi trudniejszymi słówkami.

Szczególnie polecam poziom zaawansowany, w którym znajduje się oryginalny materiał filmowy z brytyjskim akcentem.

4. Radio i TV

poziom: upper-intermediate wzwyż
Choć tak na prawdę dobrze osłuchiwać się z akcentami jak najwcześniej. Krótkie filmiki wideo i wiadomości można oglądać już przy znacznie niższych poziomach.

Polecam słuchać wiadomości w radiu lub oglądać w TV.

brytyjskie:
      1. http://www.bbc.co.uk/radio/player/bbc_world_service - BBC online, wiadomości ze świata

amerykańskie:
     2.  http://player.radio.com/listen/station/cbs-radio-news

Tutaj natomiast możemy oglądać wiadomości Sky na żywo:
     3.  http://news.sky.com/watch-live

Na tej stronie BBC możemy obejrzeć lub odsłuchać krótkie materiały:
    4.  http://www.bbc.com/news/video_and_audio


Serwisy, na których zrobisz ćwiczenia sprawdzające rozumienie ze słuchu

1. elllo.org 

poziomy: od początkującego do średnio-zaawansowanego

Bardzo popularna strona do ćwiczenia słuchania, dlatego musiała znaleźć się w tym zestawieniu :)

Do wyboru mamy bardzo wiele nagrań i filmików wideo. Przy każdym materiale mamy informacje dotyczące poziomu i pochodzenia rozmówców (możliwość osłuchania się z wieloma akcentami!). 

Do większości nagrań dołączony jest też krótki quiz sprawdzający nasze zrozumienie, wyjaśnione słownictwo z dodatkowymi przykładami i krótkie zadanie na słownictwo.

Oczywiście jest też transkrypcja, którą najlepiej przeczytać po przynajmniej dwukrotnym przesłuchaniu materiału. 

Minusem jest dla mnie nawigacja po stronie, czasem trzeba chwilę przeszukiwać materiały, zanim znajdziemy wybrany poziom lub akcent.


2. BBC Learning English

poziom: niższy średnio-zaawansowany do wyższego średnio-zaawansowanego

Najwięcej materiałów jest przeznaczonych dla poziomu średnio-zaawansowanego- w zakładce 'Feature'. Do wyboru mamy kilka cykli, m.in. 6 Minute English, The English We Speak, czy wcześniej wspomniany News Report. 

Dodatkowo gdzieniegdzie materiały do słuchania/oglądania pojawiają się w zakładce 'Courses', przy poziomie 'intermediate'. 
Podobnie jest z poziomem niższym średnio-zaawansowanym, trzeba przekopywać materiały, aby trafić na słuchanie. Tak czy inaczej, warto! Każdy materiał jest profesjonalnie opracowany, z zadaniami sprawdzającymi zrozumienie ze słuchu i utrwalającymi słownictwo.

Dla poziomu wyższego średnio-zaawansowanego znajdziemy filmiki poruszające różne zagadnienia, jest też spory nacisk na słownictwo i gramatykę. Do tego, jak poprzednio, opracowane ćwiczenia.  

->Aby mieć dostęp do wszystkich unitów w zakładce 'Courses' wystarczy kliknąć w 'Open unit selector' po prawej stronie. 

3. http://www.esl-lab.com/

poziom: od początkującego do zaawansowanego 

Do wyboru mamy trzy podstawowe poziomy: easy, medium, difficult (ale także basic english, albo kilkanaście nagrań pomocnych w przygotowaniu do TOEFL/TOEIC, poziom very difficult).

Każde nagranie zawiera pytania sprawdzające stopień zrozumienia, dołączone są też pytania do dyskusji.

Interesujące nas nagrania możemy wyszukiwać także tematycznie, tutaj.


Bajki

Ta kategoria będzie odpowiednia nie tylko dla młodszych uczniów, ale dla osób, u których słuchanie ze zrozumieniem stanowi jeszcze problem.

Filmiki z czytanymi bajkami, na nagraniu widzimy ilustracje książeczek (bez tekstu). Jest możliwość włączenia napisów.

Na tej stronie mamy wgląd w całą książeczkę, bajki są czytane przez ich twórców.

Tutaj tylko audio, a tekst książeczki znajduje się obok.

Peppa Pig
Każdemu, kto nie jest uprzedzony do świnki Peppy, polecam oglądanie  jej w wersji angielskiej. Podejrzewam, że dla dorosłych to mniejszy obciach, niż dla niektórych ośmiolatków ;)
Plusem są wyraźnie artykułowane dialogi i zabawne sutuacje bohaterów.


Muzyka

http://lyricstraining.com/

poziom: od początkującego do profesjonalnego 


Na tej stronie poćwiczymy słuchanie ze zrozumieniem, a dodatkowo posłuchamy piosenek.
Jest w czym wybierać, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 

Kiedy wybierzemy piosenkę przy której chcemy ćwiczyć nasz angielski, mamy do wyboru cztery poziomy: Beginner, Intermediate, Advance, Expert. Poziomy różnią się ilością wpisywanych wyrazów do tekstu piosenki. W przypadku poziomu Beginner, uzupełniamy 10% tekstu, w poziomie Expert uzupełniany cały tekst sami. Oprócz słuchania ze zrozumieniem ćwiczymy także pisownię. 

Podcasty

http://www.bbc.co.uk/podcasts

Przy wyższym poziomie języka mamy sporo przestrzeni na słuchanie nie dla samej nauki, a dla przyjemności.

Jestem przekonana, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Podcasty możemy wyszukiwać przez kategorie (np. Entertainment, Drama,News, Sport), albo przez stacje.
Osoby mniej zaawansowane znajdą w kategorii 'Learning' materiały z BBC Learning English.

Najkrótsze nagrania trwają kilka minut, najdłuższe ponad godzinę.
Każdy podcast możemy ściągnąć.

Gdybyście jednak poczuli niedosyt, załóżmy, że chcecie na przykład posłuchać podcastu na temat motywacji, przeszukajcie internet. Wyszukiwarka: podcast + motivation, znajdziecie całą masę stron z linkami do takich podcastów, it's as simple as that :)

Audiobooki

Szczególnie polecane dla osób o wyższym poziomie językowym. Te bazy są darmowe i jest też opcja zapisania mp3. Dlatego można odtwarzać na spacerze, stojąc w korku, czy w podróży.

1. http://www.loyalbooks.com/

2. http://www.openculture.com/freeaudiobooks

Radio

W tej kategorii również będę polecać Radio BBC online, ze względu na spory wybór stacji radiowych. Najlepiej przetestować kilka, z różnymi rodzajami muzyki i audycjami, aby wybrać swoją ulubioną.

1. BBC Radio 1
2. BBC Radio 2
3. BBC Radio 3
4. BBC Radio 4

Wszystkie stacje rozpisane są tutaj .

Seriale, filmy i telewizja

To jest zdecydowanie moja ulubiona metoda na ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem i zarazem na poszerzanie słownictwa.

ororo.tv

Na tej stronie znajdziemy całe mnóstwo seriali z angielskimi napisami. Mamy możliwość wybrania równocześnie kilku języków napisów. W czasie oglądania możemy najechać kursorem na napisy, wtedy pojawia się tłumaczenie wyrazu na j. rosyjski. Dobra wiadomość jest taka, że po zalogowaniu możemy zmienić język tłumaczenia.
Za darmo oglądamy jedną godzinę na dzień, więc większości ten limit  nie powinien zniechęcić..:) W bazie jest też kilka filmów dostępnych za darmo, tylko w tym przypadku limit będzie małym nieudogodnieniem. 

Innym prostym sposobem na osłuchiwanie się z angielskim jest oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej. Wystarczy w telewizorze zmienić źródło dźwięku i załączyć napisy (albo też pominąć etap z napisami).

edit 06.2018
Na ororo.tv, aby oglądać seriale teraz trzeba być zalogowanym. Limit to 45min w przypadku darmowego konta. Poznikały niektóre seriale (np. moje ulubione Desperate Housewives;( , ale pojawiły się też nowe. 

edit

Osoby, które śledzą mnie na FB, poznały niedawno jeszcze jeden link ułatwiający ćwiczenie ze słuchu:

http://www.watchallchannels.com

Tutaj możemy oglądać brytyjską telewizję online. Mamy wybór kilku kanałów i praktycznie zawsze można trafić na coś interesującego (lub może częściej nie wymagającego myślenia;) Angielskie teleturnieje, tasiemce, talk showy, filmy i seriale - teraz wszystko w zasięgu ręki.

Nie ma możliwości włączenia napisów, wyższym poziom polecam bardzo. Tym bardziej, że wiem co się dzieje, kiedy napisy możemy włączyć ;)

edit 06.2018
Niestety powyższa strona nie działa już jak kiedyś. Aby oglądać brytyjską telewizję z Polski, musimy to zrobić sposobem.. Generalnie jest trochę zabawy, ale jak to mówią, ten kto nie chce, szuka wymówiki, ten kto chce, sposobu.. także podaje na szybko jeden ze sposobów.
Ważne jest, żeby zmienić IP na akceptowalne w Wielkiej Brytanii, można to zrobić za pomocą programu np. Tunnel Bear (tunnelbear.com). Kiedy już ściągniemy program, zainstalujemy i zmienimy w nim IP, szukamy kanałów, które nas interesują i tam zakładamy konta na każdym z kanałów. Np. na kanale TV itv, do tego trzeba podać kod pocztowy z GB. Jak już nam wszystko zacznie ładnie działać pilnujemy limitu na Tunnel Bear - to niestety tylko 500MB na miesiąc i leci jak impulsy na modemie, przed erą półdarmowego internetu..
Możemy też skorzystać ze strony https://tvplayer.com - tutaj tworzymy jedno konto i możemy dowolnie przerzucać kanały - to jest właściwie odpowiednik watchallchannels z przeszłości.
Jeśli macie dane o lepszym programie / wtyczce zmieniającym IP, dajcie znać w komentarzach :)

Jaka jest Wasza ulubiona metoda na ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem? Dodalibyście coś do listy? 


12 komentarzy:

  1. Fantastyczne zestawienie! Słuchanie ze zrozumieniem w pigułce :) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Super przydatne linki! jestem mega zadowolona:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że linki okazały się przydatne :)

      Usuń
  3. Dzięki za te linki, akurat szukam czegoś interesującego dla moich uczniów, może się zainspiruję:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dawno mnie tutaj nie było - myślałam, że zrezygnowałaś z blogowania :( Dobrze, że jesteś z powrotem!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam z powrotem!:) to fakt, trochę mnie nie było, ale wróciłam po przerwie. Więcej mnie, jak zawsze, na Facebooku i Instagramie :)

      Usuń
  5. Zawsze zasypiam przy audiobooku i wybieram najczesciej te angielskie, lubie powiesci sensacyjne, moge sie przy nich zresetowac :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ciekawa opcja.. zamiast zasypiania przy TV można zasypiać przy angielskich audiobookach:)

      Usuń
  6. Oglądanie seriali po angielsku bardzo pomaga https://lincoln.edu.pl/blog/seriale-science-fiction-ktore-pozwola-ci-na-poprawienie-kompetencji-jezykowych/ próbowaliście może? dla mnie najlepsza metoda nauki naprawdę. Nie mówię, że lekcje w szkole językowej zastąpi ale można dużo szybciej i więcej potocznych zwrotów i prawidłowej wymowy załapać. A przy okazji obejrzeć fajny serial.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ogólnie sama nauka języka angielskiego jest czymś ważnym i muszę przyznać, ze ja chcę aby moje maluchy także zaczęły się tego języka obcego uczyć. bardzo pomogło mi w tym zestawienie https://earlystage.pl/pl/nasze-szkoly/mazowieckie/warszawa i jak widzę to szkół językowych w Warszawie jest trochę.

    OdpowiedzUsuń