wtorek, 29 kwietnia 2014

Wynoszenie śmieci w Wielkiej Brytanii - rubbish, trash czy garbage?

Jakiego słowa spośród rubbish, trash i garbage użyje Brytyjczyk do określenia śmieci? A jakiego w kontekście głupoty, nieprawdy, albo czegoś o wątpliwej jakości? 


                    Źródło zdjęcia
  

1. rubbish /ˈrʌb.ɪʃ/

W Wielkiej Brytanii to słowo spośród trzech powyższych jest zdecydowanie najczęściej używane i posiada najszersze pole semantyczne. Oznacza zarówno śmiecie, jak i opisuje coś co jest głupie, nieprawidłowe albo kiepskie.

np.
Please, take out the rubbish. - Proszę wynieś śmieci.
Rubbish! (spoken) - Bzdury!
This film is the usual Hollywood rubbish. - Ten film to zwyczajny hollywoodzki gniot.

2. garbage /ˈɡɑː.bɪdʒ/ 

Używane na wyspach prawie o połowę rzadziej od 'rubbish', ale tylko w znaczeniu pojęć bezsensownych i głupich. 

np.
You're talking garbage. - Opowiadasz głupoty.

3. trash /træʃ/

W brytyjskim angielskim słowo używane stosunkowo rzadko i służy wyłącznie do określania czegoś kiepskiego

np.
How can you read that trash? - Jak możesz czytać tę szmirę? 


W amerykańskim angielskim rzecz ma się trochę inaczej, ale to już inna historia :) 


                                        Źródło zdjęcia

8 komentarzy:

 1. Właśnie czegoś takiego mi brakowało :-) słowa te można usłyszeć w wielu filmach, jednak nigdy nie zastanawiałem się co one znaczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się przyda - faktycznie w wielu filmach padają te słowa. Dobrze jest oglądając filmy nawet z polskim lektorem wsłuchiwać się w anglojęzyczne odpowiedniki.

   Usuń
 2. Tutaj za to ANI razu nie słyszałam RUBBISH:)
  Garbage i trash za to często :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja za to w Anglii cały czas rubbish - słowo niezawodne ;)

   Usuń
 3. W angielskim chyba często jedno słowo o negatywnym znaczeniu jest używane w wielu kontekstach. Dobrze jest wiedzieć takie rzeczy, aby potem w trakcie jakiejś rozmowy nie przetłumaczyć sobie w złym sensie zdania ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Polsce segregacja śmieci staje się coraz powszechniejsza, co osobiście bardzo mnie cieszy, ponieważ od wielu lat staram się prowadzić możliwie jak najbardziej ekologiczny tryb życia. Ostatnio udało mi się znaleźć nawet świetną firmę, która wynajmuje kontenery na śmieci we Wrocławiu. Zdecydowałam się skorzystać z jej usług, ponieważ podczas gruntownego remontu nie miałam gdzie grupować śmieci. Firma nie tylko dostarczyła wybrany przeze mnie kontener pod wskazany adres, ale również zajęła się utylizacją odpadów, co pozwoliło mi zaoszczędzić sporo cennego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 5. My niedawno remontowaliśmy dom i przy tym wyburzaliśmy jeden budynek. Dlatego też wykorzystaliśmy kontenery we Wrocławiu tanio i muszę przyznać, że była to genialna decyzja. Szybko i po bólu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. nie wiem jak wygląda segregacja śmieci w Wielkiej Brytanii,ale ostatnio wyburzaliśmy budynek i skorzystaliśmy z kontenerów z Wrocławia tanio o dziwo wyszło, a jest porządek ;)

  OdpowiedzUsuń