niedziela, 9 lutego 2014

Winter Olympics

W związku z rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich (Winter Olympic Games) przyglądnijmy się słownictwu typowemu dla tej tematyki.


                            Źródło zdjęcia: Getty ImagesNa flagę olimpijską (the Olympic flag) składa się pięć splecionych kół (intertwined rings /ˌɪn.təˈtwaɪnt/) reprezentujących zarówno jedność (unity) jak i różnorodność (diversity /daɪˈvɜː.sɪ.ti/) pięciu kontynentów.Kilka miesięcy przed rozpoczęciem igrzysk zapalany jest ogień olimpijski (the Olympic Flame). Pochodnia (a torch) jest przekazywana z Olimpii w sztafecie olimpijskiej (Olympic torch relay /ˌrɪˈleɪ/) do miasta, w którym odbywa się olimpiada (a host city). Podczas ceremonii otwarcia (Opening Ceremony) płomień dociera na stadion, gdzie używa się go do zapalenia znicza olimpijskiego (Olympic cauldron  /ˈkɔːl.drən/).


                           Źródło zdjęcia: 1


Po każdej rozegranej dyscyplinie, zwycięzcy wchodzą na trójpoziomowe podium (a three-tiered rostrum /θriː tɪəd ˈrɒs.trəm/), są nagradzani medalami (medals) i zostaje odegrany hymn (anthem /ˈæn.θəm/) zwycięzcy. 


Oficjalne maskotki (the Olympic mascots) igrzysk w Soczi to niedźwiedź polarny (a polar bear)lampart (a leopard /ˈlep.əd/ ) i zajączek (a hare /heər/ ).

Źródło zdjęcia: 1

ciekawostka: 

Do tej pory płomień olimpijski zgasł (to go out) siedem razy, ostatnio w 2013 w Moskwie po starcie sztafety do Soczi. Usterka (a glitch) powstała, kiedy niosący pochodnię (a torchbearer /ˈtɔːtʃbeə.rər/) były mistrz olimpijski w pływaniu Shavarsh Karapetyan, biegł w kierunku Kremla. Powodem były silne podmuchy wiatru.


Poniżej lista dyscyplin na zimowych igrzyskach olimpijskich:

                          

Na filmiku dyskwalifikacje podczas zimowych igrzysk ;) Znacie podobnych mistrzów? 

Zwroty z filmiku: 

Roughing the ref. (referee)
to rough - Sports. to subject (a player on the opposing team) to unnecessary physical abuse, as in blocking or tackling - zachować się brutalnie wobec zawodnika, np blokując 
a referee - sędzia (sportowy)
Sucker punch 
a sucker - frajer, głupek
to punch - uderzyć pięścią
Thinks he's pro
a pro - profesjonalista, zawodowiec
Misuse of furniture
to misuse - nieprawłaściwie używać
furniture - meble
Broken kneecaps
to break - łamać
a kneecap - rzepka
Tree hugging
to hug - obejmować, przytulać
Under the influence
an influence - wpływ
Hilarious - komiczny

1 komentarz: